Ciało – zamrożona historia naszego życia, jako istotny element w psychoterapii Core Energetics

Sala A

Podczas wykładu opowiemy o tym, jak nasze ciała zapisują historię naszego życia i dlaczego tak istotne jest uwzględnienie ciała podczas pracy nad swoim dobrostanem. Powiemy też o tym, jak może być w tym pomocna holistyczna metoda psychoterapii, jaką jest Core Energetics.

 

O Core Energetics:

„Usiłując stać się wyidealizowanym obrazem, dziecko wyprzedaje swoje prawdziwe ja.” /John Pierrakos, „The Seeds of John”/

U małego dziecka energia płynie bez żadnych przeszkód i dzięki temu na bieżąco wyraża swoje potrzeby i wszystkie  emocje. Potem jednak ze strony najbliższego otoczenia płyną różnego rodzaju ograniczenia i frustracje. Każde ograniczenie naturalnej żywotności człowieka sprawia ból; aby go nie czuć budujemy swoiste ‘obrony’: regulujemy swój oddech i zaciskamy różne partie mięśni, żeby powstrzymać eksplozję emocji i zaprezentować się takim, jakim otoczenie chce nas widzieć. Te obrony chronią nas przed bólem, jednak nie pozwalają nam w pełni cieszyć się życiem i kreatywnością.

W Core Energetics stwarzamy przestrzeń na to, żeby rozpoznać nasze obrony i leżące u ich podłoża zranienia, wyrazić nie wyrażone emocje, przywrócić pełen oddech, doświadczać, jak by to było zacząć wyrażać to, czego do tej pory nie mogliśmy… W każdym człowieku, nawet jeżeli zupełnie o tym zapomniał, nadal drzemie pełen potencjał, jego Wyższe Ja, które jest istotą człowieka, jego rdzeniem (CORE).

Metoda Core Energetics postrzega człowieka jako połączenie Ciała, Umysłu, Emocji oraz Ducha, co czyni z niej holistyczną metodę pracy z człowiekiem. Integruje ona psychoterapię opartą na rozmowie z technikami pracy zorientowanymi na ciało.

Twórcą Core Energetics jest psychiatra John Pierrakos. Pierrakos początkowo, w latach 50-tych współtworzył Analizę Bioenergetyczną wraz z Aleksandrem Lowenem, a w latach 70-tych założył pierwszy instytut Core Energetics w Nowym Jorku. Pierrakos współpracował również z Barbarą Brennan nad badaniami aury.

coreenergeticspolska.com

Wykłady