Shiatsu – wykład

Sala B

Shiatsu to forma pracy z ciałem rozwinięta w Japonii w XX wieku. Wywodzi się z masażu Anma, praktykowanego przez niewidomych przez ponad 1000 lat, i ma swoje korzenie w starożytnej medycynie chińskiej. Namikoshi Shiatsu była pierwszą i wciąż najpopularniejszą w kraju swojego powstania, szkołą Shiatsu. Namikoshi, twórca tego modelu, kładł największy nacisk na fizyczną stronę terapii. Mój wyklad opowie głównie o Shiatsu Zen, stworzonym przez Shizuto Masunagę, nieprzeciętnego mistrza, psychologa i założyciela Japan Shiatsu Institute.

Masunaga rozwinął teoretyczne podstawy terapii po wielu latach praktyki, zmieniając ją w holistyczną sztukę pracy z ciałem, która obejmuje nie tylko fizyczną ale też psychologiczną, emocjonalną i duchową stronę człowieka. Twierdząc że Shiatsu jest metodą “uzdrawiania siły życiowej”, Masunaga rozbudował klasyczną sieć merydianów uznając że zarówno te Yin jak i Yang przepływają po całym ciele.

W moim wykładzie opowiem o teoretycznych ale też praktycznych aspektach Shiatsu Zen, o “diagnozie” Hary, pracy z Jitsu i Kyo, a także o tym co Masunaga nazwał “charakterem” merydianów ustosunkowując to do jego teorii rozwoju człowieka (teoria ameby). Opowiem jak w zabiegu używa się punktów Tsubo o których Masunaga mówił że naciskając je czujesz “echo życia”. Wspomnę też jak Shiatsu odzwierciedla i potwierdz słuszność najnowszych odkryć biologów na temat empatii somatycznej.

Opowiem też o tym w jaki sposób Shiatsu różni się od innych metod świadomej pracy z ciałem przez dotyk i manipulację, i w jaki sposób przynosi korzyści nie tylko tym którzy otrzymują terapię ale też tym którzy je praktykują.

Wspomnę też o pracy z tzw. Shiastu z „Cudownymi Merydianami” i sposobie diagnozy związanej z tą metodą – który praktykuję i które jest szczególnie pomocne w przypadku chorób kobiecych i auto-immunologicznych które łączą się z wycieńczeniem organizm, silnym osłabieniem i brakiem sił witalnych Qi.

Uczestnicy praktycznego warsztatu który będzie skoncentrowany na Shiatsu terapeutycznym promowanym w ramach Shiatsu Klub Family będą mieli możliwość nauczenia się sekwencji pracy z ciałem która promuje zdrowe naturalne relacje i zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne nie tylko otrzymującego ale też terapeuty.