Transformacja w harmonii Yin&Yang: od Shiatsu Zen do Quantum i Movement Shiatsu – wykład

Sala B

Shiatsu to forma pracy z ciałem rozwinięta w Japonii w XX wieku. Wywodzi się z masażu Anma, praktykowanego przez niewidomych przez ponad 1000 lat, i ma swoje korzenie w starożytnej medycynie chińskiej. Namikoshi Shiatsu była pierwszą i wciąż najpopularniejszą w kraju swojego powstania, szkołą Shiatsu. Namikoshi, twórca tego modelu, kładł największy nacisk na fizyczną stronę terapii. Mój wyklad opowie głównie o Shiatsu Zen, stworzonym przez Shizuto Masunagę, nieprzeciętnego mistrza, psychologa i założyciela Japan Shiatsu Institute. Wspomnę także o modelach Shiatsu stworzonych przez uczniów Masunagi – Pauline Sasaki i jej Quantum Shiatsu, a także Billu Palmerze i jego Movement Shiatsu.

Masunaga rozwinął teoretyczne podstawy terapii po wielu latach praktyki, zmieniając ją w holistyczną sztukę pracy z ciałem, która obejmuje nie tylko fizyczną ale też psychologiczną, emocjonalną i duchową stronę człowieka. Twierdząc że Shiatsu jest metodą “uzdrawiania siły życiowej”, Masunaga rozbudował klasyczną sieć merydianów uznając że zarówno te Yin jak i Yang przepływają po całym ciele.

W moim wykładzie opowiem o teoretycznych ale też praktycznych aspektach Shiatsu Zen, o “diagnozie” Hary, pracy z Jitsu i Kyo, a także o tym co Masunaga nazwał “charakterem” merydianów ustosunkowując to do jego teorii rozwoju człowieka (teoria ameby). Opowiem jak w zabiegu używa się punktów Tsubo o których Masunaga mówił że naciskając je czujesz “echo życia”. Wspomnę też jak Shiatsu odzwierciedla i potwierdz słuszność najnowszych odkryć biologów na temat empatii somatycznej.

Opowiem też o modelu Shiatsu Pauline Sasaki który odchodzi od typowej diagnozy Hary Masunagi i promuje regenerację przez połączenie z merydianem Siły i Światła; a także o najbardziej interaktywnym Shiatsu stworzonym przez Billa Palmera, który osiągnął świetne rezultaty pracując z niemowlakami cierpiącymi na dziecięce porażenie mózgowe (celebral palsy).

Opowiem też o tym w jaki sposób Shiatsu różni się od innych metod świadomej pracy z ciałem przez dotyk i manipulację, i w jaki sposób przynosi korzyści nie tylko tym którzy otrzymują terapię ale też tym którzy je praktykują.

Uczestnicy mojego praktycznego warsztatu będą mieli możliwość nauczenia się techniki pracy z ciałem która promuje zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne nie tylko otrzymującego ale też terapeuty.

Wykłady