TRE® (Tension & Trauma Releasing Exercises)

Sala D

Czym jest TRE?
To proste ćwiczenia, które pozwalają na uwolnienie emocji i stresu skumulowanego w naszym ciele. Poprzez odpowiednią sekwencję ruchów, wprowadzamy nasze ciała w naturalny stan drżenia. Mięśnie zaczynają drgać, dzięki czemu nasze ciało pozbywa się nagromadzonych hormonów stresu i napięć.

Specyficzne drgania mięśni, możemy zaobserwować w świecie zwierząt. Np. sarna, aby mogła uciec przed niebezpieczeństwem, wydziela mnóstwo hormonów pozwalających jej wejść w stan walki lub ucieczki. W chwili kiedy niebezpieczeństwo mija, zaczyna drżeć aby wyrzucić z siebie nagromadzony stres. Dzięki temu szybko regeneruje się i powraca do stanu relaksu.

Ludzkie ciało korzysta z tego samego mechanizmu. My, niestety najczęściej pozostawiamy zatrzymany w ciele stres, nic z tym nie robiąc. Zatrzymując wybuchy gniewu, płaczu i innych emocji, nasze ciało się usztywni, aż w końcu przestajemy czuć cokolwiek i tracimy ze sobą kontakt.

Przypomnij sobie jak byłeś/aś dzieckiem. W sytuacjach stresujących, trzęsienie się ciała było dla Ciebie naturalnym stanem. Niestety, ze względu na uwarunkowania społeczne, utraciliśmy tę zdolność. Drżenie ciała często traktowane jest jako coś złego, coś co trzeba zwalczyć lub czego należy się wstydzić. Nie powinniśmy zapominać o mądrości naszego ciała i nie hamować naturalnych procesów organizmu. Praktyka TRE to wyciągnięcie ręki do siebie, pozwolenie sobie na wyrzucenie tego co zbędne i wspomaganie naturalnych, zdrowych i potrzebnych reakcji naszego ciała.

Kto może skorzystać z TRE®?
Ty! Ponieważ mechanizm drżenia jest częścią naszego naturalnego zachowania jako człowieka, każdy może skorzystać z TRE. Drżenie mięśni powoduje głębokie rozluźnienie, które naturalnie zmniejsza poziom stresu. Może uwalniać emocje, od łagodnego stresu po silny lęk, niezależnie od tego czy jest to spowodowane stresem w pracy, kłótnią z bliską osobą, nadmiernym zmartwieniem, konfliktem w związku, stresem fizycznym czy traumą spowodowaną wypadkami. Niezależnie od tego czym zajmujesz się w życiu, codziennie doświadczasz emocji które skumulowane w ciele często powodują różnego rodzaju choroby. Jeśli chcesz dowiedzieć jak w bezpieczny sposób pozbywać się nagromadzonych stresów, ten warsztat jest dla Ciebie!

 

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONYWANIA TRE:
Zaburzenia ciśnienia krwi
Arytmia, rozrusznik, operacje serca
Świeże złamania kości lub skręcenia stawów
Stany pooperacyjne
Hypo / Hiperglikemia
Padaczka
Ciąża
Psychozy
Głęboka depresja
Schizofrenia
Borderline

Warsztaty